6 Temmuz 2010 Salı

asp-psp de simli resim-banner yapma


asp ve psp banner,gif,simli resim ve yazı,efekt vb yapma programlarıdır.şimdi asp-psp de nasıl simli hareketli resim oluşturacagız,görelim.


resmimizi asp de açıyoruz.hareketsiz resimse 1 resim olur.hareketliyse bir kaç tane yanyana resim olur.resminiz haraketsizse resmin üstüne sağ tıklayıp çıkan pencereden duplicate selected e basıp resmi 2 tane yapıyoruz.istersek bir daha aynı işlemi yapıp 3 tane de yaparız ama ben şimdi 2 li işlemi anlatayım daha kolay olsun diye.resim haraketli ise bir kaç tane çıktıysa 2 adete indirmek için yan yana duran resmin en sondakinden başlayıp sağ tıklayarak çıkan pencereden delete ye basıp silme işlemini gerçekleştiriyoruz.resim 2 tane kalana kadar.eveeet..şimdi faremizin üstündeki kaydırma tuşuyla büyütünce biraz resim yanyana 2 tane oldu.
ilk resme sag tıklayıp copy yapıyoruz ve psp ye geçiyoruz.sağ tıklayıp çıkan pencerede paste as... yazan kısma tıklayıp resmimizi psp ye almış oluyoruz.
ust resimde solda gorulen magic wand tıklayıp resmimizde nereleri simliyeceksek işaretliyoruzben şapkasını simlemek için başını işaretledim mesela.ardında ust menude adjust-add/remove noise-add noise tıklıyoruz.cıkan pencereden ayarı 35 yapıp ok diyoruz.resimdeki gibi.

bu işlemleri yaparken sol menude ok işareti var gerek goreceksiniz zaten gerek gordunuzde basın oka
resmin başka yerlerini de simlemek için aynı işlemleri yineliyoruz.simleme bitince ust menude selection none basıp resme sag tıklayıp copy deyip yine asp ye geçiyoruz,sağ tıklayıp çıkan pencerede paste as... yazan kısma tıklayıp resmimizi asp ye almış oluyoruz.

eger resme simli çerçeve de yapacaksanız asp ye geçmeden menuden file new deyip 400-400 boyunda boş bir sayfa açın.siz kendi resminize göre boy ayarı yapınsoldaki boya kutusu işaretine basıp boş sayfamızın içini boyamak için sağdaki material bölümüne gelip tıklıyoruz.istediğimiz glitteri seçip ok diyoruz.
boş sayfamızın üstüne gelip boyuyoruz.soldaki menüde ok işaretne tıklayıp resmimizin üstüne gelip sağ tıklayıp copy yapıp kopyalamış oluyoruz resmi ve boyalı sayfaya sol tıklayıp ctrl+e yapıp resmi yapıştırıyoruz.yukarıda menüde selections bulup tıklayınca çıkan pencereden modify ve expand tıklayıp ok diyoruz ve çıkan pencerede boyutu 2 ayarlayıp yine ok basıyoruz.resme sağ tıklayıp copy yapıp asp ye geçip sağ tıklayarak ilk simli resmimizi paste as... yapıp asp ye yapıştırmış oluyoruz.
pspye littere glitter eklemeyi birazdan anlatacagım


şimdi asp ye geçip çerçeveledigimiz resmimizi yapıştırdık.asp de 2 resmimiz vardı 2.sini kopyalayıp psp ye geçip bu zamana kadar anlattıgım her işlemi tekrar yapıyoruz.ama 35 yapdıgımız ayar vardı onu 45 yapıyoruz.işlemler bitince 2.resmimizi asp ye geçip ilk yapışdırdıgımız resme tıklayıp ctrl+l yapıyoruz.2 resmimiz oldu.


geldik en guzel kısma.simli çerçeveli resmimiz hazıraslında psp de gözler var bu işlemleri çabuklaştıran ama ben kolay olsun bir de gözlerle aklınız karışmasın diye en basidini anlatmaya çalıştım.
asp-psp birlikte kullanılan programlardır.işlem sırasında 2 side açılır.daha sonra psp ye glitter eklemenin nasıl oldugunu ve simli yazı nasıl yazılır anlatacagım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder